Denizcilik yat tekne mavi tur yolculuk gemi deniz otobüsü feribot vapur taşımacılık gulet yelkenli katamaran deniz araçları malzemeleri ekipmanları alım satım sektörünün ücretsiz ilan yayınlama forum ve paylaşım sitesi. Bedava ilanlar ver deniz araçları aksesuarları al sat kirala! Bu sayfa üzerinde yatlar tekneler katamaranlar guletler deniz otobüsleri feribotlar balık avı dalış vs sektöründe faaliyet gösteren gerçek tüzel kişiler, müşteriler ücretsiz bedava alım satım tanıtım fiyat teklifi alma iş eleman ilanları paylaşabilirler.

Dolandırıcılık Uyarıları

Ülkemizde son yıllarda ve günlerde dolandırıcılık yöntemleri hergün giderek artmakta, ve dolandırıcılılığın en çok yaşandığı sektörlerden birisi ise denizcilik yat tekne gemi sektörüdür.

1) Gemi adamı cüzdanı sertifika belge çıkarma dolandırıcılığı ;

Bu dolandırıcılık sisteminden internette, sosyal medyada, tv, gazete ve diğer yayın organlarında " 3000-5000 dolar maaş garantili gemi adamı cüzdanı kursu " tarzında sahte ilanlar yayılayan dolandırıcılar, kursa katılma şartı olarak başvuran kişilerden verdikleri hesaba belli miktar " kayıt işlem vs adı altında para talep etmektedirler. Parayı ödeyenler asla ne kursa katılabilirler nede bir iş bulabilirler, bu tarz ilanlara itibar etmeyiniz, kimseye yerini yurdunu ofisini ve referans kursiyer adaylarını görmeden para yatırmayınız, gemi adamı cüzdanı belgesi kaptanlık vs kursu alacağınız yeri iyice araştırınız.

2) Ucuz deniz araçları satışı ilanı verilerek yapılan dolandırıcılık ;

Bu dolandırıcılık tarzında normal piyasa şartlarının çok altında ucuza " acil satılık tekne, yat vs " diye ilan veriliyor dolandırıcılar tarafından, bunu gören balıklar hemen atlıyor böyle ucuz bir tekne yat deniz aracı malzeme ekipman vs kaçırmamak için....Görüşmeler sonunda dolandırıcı alıcıya belli bir kapora göndermesini, aksi halde Antalya'dan İstanbul'a vs diğer yere alıcı gelinceye kadar tekneye, satılık her neyse ona başka alıcı çıkarsa satmak durumunda kalacağını, bunun olmaması için ve ilanın yayından kaldırılması için belli bir kapora gönderilmesi konusunda alıcıyı ikna ediyor...Alıcı kaporayı gönderiyor ve yola çıkıyor dolandırıcının bulunduğu şehre doğru, fakat dolandırıcı telefonu çoktan kapatmıştır ve alıcı kimseyi bulamaz...

Lütfen piyasanın çok altında satış ilanlarını iyice araştırınız, emin olmadan malı yüzyüze göremeden kimseye kapora vs yatırmayınız,

3) Gemide / teknede çalıştırılıp ücreti ödenmeyerek yapılan dolandırıcılık

Bu dolandırıcılık yönteminde sahte paravan kurulmuş sözde denizcilik firması üzerinden ile alım yapılıyor, 2-3 ay çalıştırılan eleman maaşını alamayınca en yakın limanda işi bırakıyor ve hukuki işlemlere başlıyor, fakat ortada böyle bir denizcilik firması olmadığı için 2-3 ay boşuna çalışmış oluyor.

Lütfen çalışacağınız denizcilik yat tekne firmasını, deniz ticaret odası kaydını iyice araştırınız, söleşmesiz kesinlikle 1 gün bile çalışmayınız, bu tarz dolandırıcılığın önüne geçmek için haftalık hatta gerekirse günlük ücret alma sistemi ile çalışınız. Çalışacağınız gemi ve tekneyi internette iyice araştırınız, başka çalışanlardan kötü bir durumla karşılaşan olup olmadığını maaşını alamayan kişiler olup olmadığını kontrol ediniz.

4) İş vaadi ile yapılan dolandırıcılık yöntemleri ;

Bu dolandırıcılık yönteminde genellikle anadolunun içlerinde kasabalarda uçta bucakta kalmış köylerde eğitimsiz gençler kişiler hedef alınmaktadır. Onlara yurtdışı gemilerde 3000-5000 dolar maaşla iş bulabileceğini, fakat herkese gemici belgesi çıkarmak için 1000 tl masraf olacağı yapanı söyleniyor, kimse 5000 dolar maaş alacağı bir işe girmek için 1000 TL masraftan kaçmıyor, dolandırıcı paraları toplayıp ben sizi haftaya arayacağım ve siz İZMİR limanı'na geleceksiniz diyor ve gidiyor, gidiş o gidiş, ne iş var ve gemici belgesi...

" Size yurtdışı gemilerde iş bulacağım, ama bana para vereceksiniz size gemici belgesi vs çıkartacağım gibi " yalanlara asla inanmayınız. Gemici belgenizi güvenilir kendini ispatlamış, hakkında internette hiç kötü yorum bulunmayan, öncesinden kayıt vs parası istemeyen güvenli kurumlardan almaya gayret ediniz.

 Diğer dolandırıcılık yöntemleri ;

Bildiğiniz tanık olduğunuz bizzat kendinizin karşılaştığı başka dolandırıcılık olayları var ise bize yazınız burada yayınlayalım, insanları uyaralım, ne kadar masum insanı dolandırıcıların tuzağından kurtarabilirsek o kadar sevap olur.

Denizcilik sektöründe iş arayan arkadaşlar ve ikinci el deniz araçları alacak olanlar lütfen dolandırıcılara karşı gözünüzü dört açınız ve çok çok ama çok dikkatli olunuz. Her verilen ilana araştırmadan incelemeden atlamayınız, kimseye kapora para göndermeyiniz. Önceden kapora ve para isteyenlerin %99'u dolandırıcı olduğunu unutmayınız.

İkinci el ürün alım ve satım işlemlerinizi güvenli alışveriş sistemleri üzerinde yapınız, mümkünde kapıda ödeme yöntemi kullanınız, veya malı yüzyüze görerek satın alınız.

Size iş vaadeden simsarlara asla inanmayınız ve para vermeyiniz.