Denizcilik yat tekne mavi tur yolculuk gemi deniz otobüsü feribot vapur taşımacılık gulet yelkenli katamaran deniz araçları malzemeleri ekipmanları alım satım sektörünün ücretsiz ilan yayınlama forum ve paylaşım sitesi. Bedava ilanlar ver deniz araçları aksesuarları al sat kirala! Bu sayfa üzerinde yatlar tekneler katamaranlar guletler deniz otobüsleri feribotlar balık avı dalış vs sektöründe faaliyet gösteren gerçek tüzel kişiler, müşteriler ücretsiz bedava alım satım tanıtım fiyat teklifi alma iş eleman ilanları paylaşabilirler.

ANTALYA’YA deniz müzesi

 • İlan / İçerik Numarası : # 3988 2 kez görüntülendi.
 • Fiyat bilgisi yok, sorunuz
  • Antalya, Türkiye

ANTALYA’YA deniz müzesi DTO Başkanı Ahmet Çetin, deniz kenarında yer almasına rağmen Antalya’da denizi bilen insanların az olduğuna dikkat çekerek, “Denizciliğin bu şehirde kültürel anlamda yaşaması için denizcilik müzesi yapılmalı” dedi.

DENİZ Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin, Antalya’nın deniz kenarında yer almasına ve deniz tarihi geçmişi olmasına rağmen kentte deniz müzesi yapımında geç kalındığına dikkat çekti. Çetin, “Antalya deniz kenarında olmasına rağmen denizi bilen insanların yaşadığı bir coğrafya değil. Şehrimiz insanının deniz ve denizcilik kültürü ile daha çok kaynaşabilmesi için kentimizde deniz müzesinin olması gerekiyor. Denizciliğin bu şehirde kültürel anlamda yaşaması için denizcilik müzesini çok önemsiyoruz. Antalya’nın sosyal kültürel anlamda çok geç kaldığı bir konu bu” dedi.

Toplumda deniz ve denizi koruma bilincinin arttırılması gerektiğini söyleyen Çetin, “Dünyada deniz kenarında olan hiçbir ülke yoktur ki deniz müzesi olmasın. Deniz müzesinin deniz ticareti ile ne alakası var denilebilir ama denizci toplumu olabilmek, denizi kullanabilmek için denizi bilmek lazım. Toplumun deniz bilincinin arttırılması bu nedenle bizim açımızdan çok önemli. Denizi kullanma korunma bilincinin yeşerdiği yerler de müzelerdir. Deniz müzesinden kastımız, müzeye ailesiyle gelen bir çocuğun ya da gencin, ailesiyle birliktegeminin dümen kolunu çevirebileceği, bir gemici bağını yapmayı öğrenebileceği, çağımız teknolojisini kullanarak Antalya’nın deniz tarihi hakkında bilgi alabileceği, bir kültür kurumu. Antalya geçmişte çok önemli stratejik su geçiş noktasında yer aldı. Zamanla bu özelliğini kaybetti ama özellikle İpek Yolu’nun karadan denize taşınmasında Antalya çok önemli ticaret limanlarından bir tanesi konumunda yer aldı. Antalya’nın bu nedenle denizle ilgili birikiminin sergileneceği ve yeni nesillere aktarılacağı ivedi bir müzeye ihtiyacı var” diye konuştu.

DENİZ TURİZMİ GÖZ ARDI EDİLİYOR

Deniz turizminin ülke ekonomisine ciddi katkısı olduğunu belirten Çetin, “Deniz turizmi kütle turizmine katma değer sağlayan çok önemli bir değer. Deniz turizmi algısını oluşturmamız lazım. Çünkü turizmciler turizmi sadece otel, yatak ve plaj zannediyorlar. Marina turu da bir turizmdir, su sporu işletmesi bir turizmdir. Bizim üyelerimiz ve yaptıkları iş göz ardı ediliyor. Üyelerimizin turizm sektörüne sağladığı katkı çok görülmüyor. İddia ediyoruz Türkiye’nin turizmden kazandığı gelirlerinin yüzde 20-25’i pek görülmese de deniz turizminden sağlıyor. 2018 yılı verilerine bakılınca da görülüyor. Oda olarak amacımız iş kollarını su sporu, dalış okulu, günü birlik tur tekneciliği, yat marina işletmeciliği üyelerimizin yüzde 80’inini oluşturan iş kolunun mevzuat, hukuki anlamındaki sorunlarını gidermek, onların ticaretinin daha da yükselmesini sağlamak” dedi.

Oda olarak her önüne gelenin denizcilik mesleği ile uğraşmaması için yasal anlamda çalışmaları yürüttüklerini söyleyen Çetin, şöyle konuştu: “Her cebinde parası olan insan önceden bizim meslek gruplarında iş yapabiliyordu. Tarlası olan tarlasını satıp bir yat alarak denizcilik yapabiliyordu. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz ve bu konuda çalışmalarımızı ve görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz.Çünkü bizim meslek gruplarımızda işini ehliyle yapan insanlar var. Bu işler riskli işler.”

BAKIM LİMANLARINA İHTİYAÇ VAR

Deniz turizminde faaliyet gösteren deniz araçlarının emniyetli bakım limanlarına ihtiyacı olduğunu belirten Çetin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgemizdeki deniz yapılarının büyük çoğunluğu marina ve balıkçı barınaklarından oluşuyor. 500 tekne sahibi Antalya’da yaklaşık yılda 1 buçuk milyonun üzerinde turiste günü birlik tekne turu hizmeti veriyor. Bizim teknelerimiz marinalar, kaliteli hizmet verdikleri için fiyatları çok yüksek. Deniz turizminde faaliyet gösteren deniz araçlarının emniyetli bakım limanlarına ihtiyacı var. Kaleiçi Yat Limanı’nın mendireği tam korunaklı değil. Antalya’nın deniz turizm araçlarının, yatlarının, günü birlik tur teknelerinin barınma, bakımları ve tadilat yerlerine ihtiyacı var.”

Yayın tarihi: Temmuz 28, 2019 Yayınlayan / Yazan : Ücretsiz İlanlar Bedava İlan Ver

Bu sayfaya 5 yıldız üzerinden oy vererek değerlendirebilirsiniz
Değerlendirme sonuçları 0 kullanıcı tarafından oy verildi
Ücretsiz İlanlar Bedava İlan Ver
0 kullanıcı tarafından oy verildi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

Talep / İstek / Yorum / Tavsiye / Öneri / Şikayet

İlgili / Benzer İlanlar

 • Bakan Üstel Girne Antik Liman’da esnafla bir araya geldi

  Bakan Üstel Girne Antik Liman’da esnafla bir araya geldi

  Yat Haberleri İçerik / İlan No : # 3986 1kez okundu. Temmuz 28, 2019 Fiyat bilgisi yok, sorunuz

  Bakan Üstel Girne Antik Liman’da esnafla bir araya geldi Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Girne Antik Liman’ı hak ettiği noktaya taşıma kararlılığında olduklarını belirtti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Üstel, Girne Antik Liman’da yaşan...

 • Irmakta kitap okuma turu

  Irmakta kitap okuma turu

  Yat Haberleri (Manavgat) İçerik / İlan No : # 3980 1kez okundu. Temmuz 28, 2019 Fiyat bilgisi yok, sorunuz

  Irmakta kitap okuma turu ANTALYA'NIN Manavgat ilçesinde Manavgat Halk Kütüphanesi tarafından yürütülen 'Her Yerde Her Zaman Kitap Okunur' projesi kapsamında düzenlenen yat turunda, 7'den 70'e kitap severler Manavgat Irmağı'nda kitap okudu. Etkinliğe ...

 • Mersin'de yat gezisi kabusa döndü

  Mersin'de yat gezisi kabusa döndü

  Yat Haberleri (Mersin) İçerik / İlan No : # 3978 1kez okundu. Temmuz 28, 2019 Fiyat bilgisi yok, sorunuz

  Mersin'de yat gezisi kabusa döndü Mersin'de içinde ikisi çocuk 9 kişinin bulunduğu bir yat, kıyıdan yüz metre açıkta kayalıklara çarptı. Olayı kıyıdan görenler onları kurtarmak için seferber oldu. Su alan yattan denize atladılar Kaptan Yaşar San’ın k...